Музеят на родопския карст в Чепеларе откри благотворителен Коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. Той посочи, че всяка година организират благотворителни инициативи, но за първи път тази година базарът ще бъде изцяло с вкаменелости, собственост на музея.
На базара ще се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години. Сред тях са морски таралежи, морски охлюви, корали, амонити, трилопити. Вкаменелостите са на възраст над 150 милиона години, уточни Господинов.
В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура".
Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.
В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.
“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената
Концертът „Пеещи артисти“ огласи за трети път зала 1 на НДК във вечерта на 24 септември.
Бяха представени 24 изпълнители, които изпълниха на живо по една или две песни, от които осем нови. В спектакъла участваха „Акага“, Дарин Ангелов, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т. Р.“), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Йорданова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата.
Специален гост на вечерта бе Георги Христов, който излезе в края на двучасовото шоу, за да изпее „Българийо, майчино обятие“ (музика и аранжимент – Димитър Гетов, текст – Джина Дундова). На това финално изпълнение излязоха всички изявили се
Многостранният гений на Леонардо да Винчи е представен в гостуваща изложба в Регионалния исторически музей (РИМ) – Ямбол, съобщи говорителят на културния институт Кремена Димова.
Експозицията е подготвена от италианския дипломат Стефано Балди, посланик на Република Италия в България в периода 2016-2021 г.
Изложбата включва 14 пана, на които са представени разработки на ренесансовия гений в рисуването, скулптурата, военното инженерство, летенето, анатомията, ботаниката, архитектурата и други области на науката и изкуството.
„Посетителите ще имат възможност да видят Леонардо, представен по един нестандартен начин - най-вече като търсещ човек, изпълнен с несекващ интерес към целия свят. Леонардо - не само творец, но и изобретател, развил идеи, с които поставя основите на модерното мислене”, разказа говорителят на музея.
Двуезичната експоз
Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“.
Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, съобщи Би Би Си.
Очаква се творбата да достигне цена между 700 000 и 1 млн. британски лири.
Улицата в Мерипорт, рисувана от Лоури, все още изглежда по същия начин, каза представител на аукционната къща.
Картината представлява масло върху платно и е рисувана през 1955 г. Сградата на улица "Сенхаус", която е изобразена от Лоури, става художествена галерия през 70-те години на миналия век.
Всички средства, събрани от продажбата, са предназначени да подпомогнат лечението на бебе Мария, която страда от тумор на дясната надбъбречна жлеза и има нужда от спешно скъпоструващо лечение в чужбина.
Нека на предстоящите светли празници да докажем, че сме съпричастни към трудните моменти на другите и да помогнем с каквото можем, апелира директорът на музея.
Участниците в проведения във Велинград национален пленер „Живопис” подредиха изложба в художествената галерия “Цвета Шуманова” в града.
За шести път Велинград беше домакин на форума, в който участваха 10 именити творци от цялата страна.
Художниците подредиха 19 платна в художествената галерия “Цвета Шуманова”.
Тя бе открита официално от кмета на Община Велинград Костадин Коев, който поздрави художниците, добавят още те.
Организатор на събитието е Цвета Андонова – собственик на семеен хотел, а участници тази година са Владин Владев, Вихра Григорова, Ели Мичева, Илия Тончев, Константин Анастасов, Маргарита Джарова, Маринела Бибешкова, Неда Митова и Стефан Мичев.
Преди откриването на новата галерия, с благотворителна цел бе представен откъс от пиесата „Малкият принц“.
Желаещите могат да
Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.
Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.
Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.
Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки с Международния фестивал на планинарското и приключенско кино, който се провежда по традиция в планинския ни курорт.
Тази година ще бъдат представени 75 филма от 39 държави, като всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери, каза директорът на фестивала Натали Петрова.
Тзи година, наред с традиционното участие на ленти от Италия, Полша, Австрия, Франция, Германия, САЩ, Великобритания и други, за пръв път ще бъдат представени филми от Таджикистан и Южна Корея.
Това са филми, които са на границата между игралното и документалното, голяма част от тях са пълнометражни, показват най-дивните кътчета на света и разказват за духа на приключението, разказа още директорът на фестивала.
„
Американската рок група "Линкин парк" обяви, че се завръща на музикалната сцена с нови попълнения в състава си и албум, предаде Асошиейтед прес.
Това се случва седем години след смъртта на вокалиста Честър Бенингтън.
В предаване в канала на бандата в "Ютуб един от основателите й - Майк Шинода, представи новите членове Колин Бритън, барабани, и вокалистката Емили Армстронг.
Бандата изпълни и новата си песен The Emptiness Machine, която ще е включена в предстоящия албум From Zero. Продукцията ще излезе на 15 ноември.
Групата е основана през 1996 г. Спечелила е две награди "Грами". Формацията има седем студийни албума, от които са продадени общо над 70 милиона копия.
През лятото на 2017 г. вокалисът Честър Бенингтън, който беше на 41 години, се самоуби след излизането на последния албум на групата One More Light, припомня Асошиейтед пре
Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".
Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.
„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев.
Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг
Благотворителният Коледен базар ще продължи до 26 декември.